Blog/Róbert Kopál: Cesta k efektívnemu investovaniu

14.8.2024

Investície Poradenstvo

Róbert Kopál: Cesta k efektívnemu investovaniu

autor: Ing. Róbert Kopál

Ing. Róbert Kopál v AOCP zastáva pozíciu predsedu výkonného výboru a od roku 1998 je zároveň riaditeľom asociácie. Je autorom a spolutvorcom informačno-vzdelávacieho portálu  www.zelenydelfin.sk  ktorého poslaním je poskytovať širokej odbornej a laickej verejnosti aktuálne, odborné a nestranné informácie týkajúce sa investovania v oblasti kapitálového trhu.

 

V minulosti sa spolupodieľal na založení Garančného fondu investícii kde od jeho založenia do súčasnosti pôsobí na pozícii člena prezídia. Bol zakladajúcim členom Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).

 

Svojími aktivitami sa snaží podporovať rozvoj domáceho kapitálového trhu a investovanie do cenných papierov, nakoľko verí, že kapitálový trh a cenné papiere sú efektívny nástroj tak na podporu ekonomiky ako aj budovanie finančného majetku investora.

 

Zdroj: archív autora

 

Ako sa pripraviť na nepredvídané finančné výdavky?

 

Najlepší a snáď aj jediný spôsob ako sa pripraviť na budúce nepredvídané finančné výdavky je vytvárať si  na takéto výdavky dostatočnú rezervu. Keďže hovoríme o nepredvídaných výdavkoch znamená to že neviem kedy a ani v akej výške ich budeme potrebovať pokryť. Z toho dôvodu je rozumné aby naša rezerva na takéto výdavky bola podla možnosti čo najvyššia.

 

Zabezpečiť takúto rezervu je možné kombináciou jej dlhodobej tvorby a zhodnocovaním cez investovanie. Jednoducho potrebné je dlhodobo si odkladať časť príjmu a zároveň takúto rezervu investovať napr. alebo najmä cez investičné nástroje kapitálového trhu ako sú cenné papiere resp. ETF fondy.

 

 

Chcem vedieť viac

 

 

Aké sú najlepšie praktiky pre zabezpečenie finančnej gramotnosti?

 

Osobna praktická skúsenosť v duchu “lepšie raz zažiť ako 100x počuť” verím že finančná gramotnosť ide ruka v ruke s osobnými skúsenosťami takže začať čím skôr a príp. nezdary využiť na vlastné zlepšovanie sa. Na úvod a nielen naň veľmi  pomôže dať na radu odborníka – profesionála ktorý ma sám vlastné mnohoročné skúsenosti.

 

Zdroj: archív autora

 

Ako podľa Vás dosiahnuť finančnú nezávislosť?

 

Generovať príjem z ktorého si pravidelne odložím a investujem čo možno najviac (min. 10 % no najlepšie aj podstatne viac % z príjmu) investovať tak aby sa mi investícia dlhodobo zhodnocovala čiže využíva princíp zloženého úročenia (nabaľovanie snehovej gule) a veľmi podstatné je stanoviť si správne životné priority a ciele pretože od nich sa odvíja či som alebo nie som finančne nezávislý.

 

Suma potrebná na dosiahnutie finančnej nezávislosti je totiž vysoko individuálna. Kým jednému nemusia k finančnej nezávislosti stačiť ani milióny iný dosiahne stav svojej finančnej nezávislosti aj s podstatne nižšou sumou.

 

 

 

Čo sú hlavné výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností?

 

Za najväčšiu nevýhodu investovania do nehnuteľnosti považujem úzke zameranie sa na jednu oblasť hospodárstva resp. naplnenia potrieb spotrebiteľov. Čo je problém diverzifikácie vrátane otázok s nízkou inovačnou schopnosťou takýchto investícii v porovnaní s inými alternatívnymi možnosťami pri investovaní.

 

Vstupenky na workshop TU