Mgr. František Michalovích je Head of Sales SK/CZ v C-Quadrat Investment Group, ARTS Asset Management, s viac ako 10 rokmi skúseností vo finančnom sektore.
Špecializuje sa na investovanie a správanie investorov v retailovom sektore. V minulosti pôsobil ako finančný poradca, investičný špecialista, manažér a riaditeľ v externých aj interných sieťach.
Svoje odborné znalosti zdieľa aj na sociálnych sieťach, kde sa aktívne venuje vzdelávaniu finančnej gramotnosti. So starostlivosťou pracuje na posilňovaní finančnej kultúry a ponúka klientom komplexné riešenie v oblasti investícií a financií.
Zdroj: MoneyFest, Praha
Poznáte ten pocit, keď si sadnete na gauč, otvoríte sociálne siete a nájdete tam finfluencera, ktorý vás presviedča, že jediné, čo vás delí od jachty v Monaku, je investícia do nejakej exotickej kryptomeny? Áno, títo finanční géniovia, ktorí včera predávali doplnky výživy , dnes hovoria o tom, ako sa stať milionárom.
Ale pozor, nie všetko, čo sa blyští, je zlato.
Finfluenceri (finanční influenceri) sú často veľmi zábavní. Svojimi tanečnými videami a pútavými príbehmi vás presviedčajú, že len oni majú ten správny recept na rýchle zbohatnutie. Ak by to však bolo také jednoduché, všetci by sme už mali plné peňaženky. Namiesto toho často skončíme s prázdnymi účtami a pocitom, že sme naleteli.
Prečo je teda dôležité investovať pravidelne a zodpovedne? Predstavte si, že by ste každé ráno jedli len čokoládu. Je to chutné, no vaše zdravie by asi trpelo. S investovaním je to podobné. Jednorazové a impulzívne rozhodnutia (aka „skvelé tipy“ od neodborných finfluencerov) môžu byť zradné. Na druhej strane, pravidelné investície do diverzifikovaného portfólia sú ako vyvážená strava – menej vzrušujúce, ale dlhodobo zdravšie.
Zdroj: archív autora
Príklady správnej investičnej pravidelnosti a zodpovednosti:
1. Investičný plán: Predstavte si, že si každý mesiac odložíte 100 eur do podielových fondov alebo ETF. Toto je základný princíp tzv. „dollar-cost averaging“, kde nakupujete pravidelne, bez ohľadu na to, či trh stúpa alebo klesá.
2. Diverzifikácia: Ako keď mama hovorila, že nemáte všetko staviť na jednu kartu. Investujte do rôznych typov aktív – akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti. Takto znížite riziko, že vás nejaká jedna zlá investícia pripraví o všetky peniaze.
3. Vzdelávanie: Čítanie kníh o investovaní alebo sledovanie dôveryhodných finančných poradcov (nie len tých, ktorí majú najviac sledovateľov) vám môže pomôcť robiť lepšie rozhodnutia.
Zdroj: MoneyFest, Praha
Pamätajte, že Warren Buffett nemá Instagram.
Finfluenceri môžu byť inšpiratívni, ale vaše peniaze sú príliš cenné na to, aby ste ich vložili do rúk niekomu, kto nevie ani správne vysloviť „diverzifikácia“. Investujte zodpovedne a pravidelne a možno raz budete mať tú jachtu v Monaku – len to bude trvať trochu dlhšie než jeden tanečný trend na TikToku.
Veľa ďalších tipov ako si overiť dôveryhodnosť finfluencerov a čo im určite neveriť Vám prezdravím na MoneyFeste v Bratislave!
Váš Furt niečo s peniazmi, Fero!